Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

HiMedia Q5-II DUAL CORE 3D Full HD Android 4.2.2

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#37
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Aseara l-am testat pe un filmut 3 D si se vede foarte bine! Am luat un filmulet "side by side" si-l transforma in 3 D!

Exemplu side by side

[ http://s28.postimg.org/lad7hq9ql/play_3d_movie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se apasa tasta 3 D de pe telecomanda si din doua imagini una langa cealalta face una singura!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vjxd3TxQ-s0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu stiu cum poate acest media player sa iti converteasca din 2D in 3D , atunci tv-ul 3D ce mai face ?
A , ca iti poate reda formatul 3D asa cum e si tv-ul 3D iti transforma cele doua imagini in una singura 3D automat sau prin apasarea butonului 3D de pe telecomanda tv-ului 3D , asta deja e altceva
Cel putin asa procedez eu cu Egreat-ul R150 3D + plasma 3D

#39
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
@lupull - Uite ce scrie mai jos pe culoarea rosie! Asta se intampla din imagine side-by-side se face una singura pe tv!



Specifications:

CPU: ARM Cortex A9 1.6GHz Dual-Core CPU + Mali-400 GPU
RAM: 1Gb DDR3
Flash: 4GB NAND Flash
OS: Android 4.2
Wired LAN: 10/100 Base-T Ethernet
Wireless LAN: Built-in 802.11N Wi-Fi
USB: USB 2.0 Host x 3 (connect to USB devices)
SATA: External Host Swap SATA+Power Interface
AV Output: Composite, HDMI, L/R Stereo, Optical SPDIF, Coaxial SPDIF
Card Reader: MMC/SD 2-in-1 card reader
MCU: MCU power On/Off by remote contorller
Video Formats: TS, M2TS, TP, TRP, MKV, MP4, AVI, RM, RMVB, WMV, ASF, FLV, VOB, DAT, MPG, MPEG[/color]
3D Video: Side-by-side, Up and Down, Blu-ray 3D
Video Codec: MPEG1/2/4, H.264/AVC, MVC, VC1, Xvid, Divx, Realvideo 8/9/10, VP6
Video System: PAL / NTSC / 480P / 576P / 720P / 1080i 50Hz / 1080i 60Hz / 1080P 50Hz / 1080P 60Hz / 1080p 24Hz
Audio Format: MP3, WMA, AAC, APE, FLAC, MKA
Picture Format: JPEG, GIF, BMP, PNG
Subtitle Format: SRT, SMI, SUB, SSA, IDX+SUB, PGS, DVBSUB, VOBSUB
File System: NTFS, FAT32, EXT3, EXT2
Text Subtitle Option: Font Color, outline color, position, size, Timeline, Encoding
Language: Simplified Chinese / Traditional Chinese / English / Japanese / Russia / Polish / Dutch / Italian / French / German / Korea

Edited by favoritul, 27 February 2014 - 05:13.


#40
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Favoritul , hai sa iti scriu sa intelegi altfel :
- Daca nu ai aveea tv 3D ai putea vedea un film/fisier multimedia 3D pe tv ?
Fiindca cam asa ar trebui sa se intample dupa cum ai scris/descris tu , precum ca media playerul face conversia/uneste cele doua imagini in 3D
Sigur ca NU , ceea ce imi arati tu este ca media playerul respectiv suporta/poate sa redea formatele respective 3D , insa adevarata conversie 3D/unirea celor doua imagini stanga/dreapta - sus/jos - imagine cu contururi rosu/verde - o face tv-ul si nu media playerul
Media playerul poate doar sa redea , ca doar de aceea ii spune media player
Asa de exemplu , iau ''fratele cel mai mic'' de la Egreat - http://en.egreatworl...detail-322.html -  Support L/R ,Up and Down mode 3D movie.  Support  convert all 2D image to 3D output

#41
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

Quote

Android Apps Upc

[ http://s30.postimg.org/ke2hdnzk1/44444.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este pentru ghid TV si telecomanda pentru DVR/DVR-HD de la UPC, nu pentru a viziona online.

Android Apps SpiceTv

[ http://static.spicetvnetwork.ro/spicetv/images/apple-touch-icon.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La SpiceTV poti vedea SD(1024 kbps) / HD (2048 kbps), bun pentru  DiGi Sport 1/2/3 / Disney Junior pentru cei care sunt la UPC.

Edited by cristianstoica, 28 February 2014 - 12:42.


#42
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mi-am cumaprat si eu aceasta jucarioara.
Sunt frustrat pana la iesirea din pepeni de setari si telecomanda, cand vine vorba de apps.

Problema mea cea mai mare vine din faptul ca Airplay nu pare sa mearga cu iphone 5s si 7.0.6.
Dispozitivul imi apare cand intru in meniul quick (cel cu lanterna), dar nu imi apare cand trebuie sa il selectez in apps (poze, video, youtube).


Am incercat sa activez din XBCM, dar acelasi rezultat.


Mai multe informatii despre dispozitiv am gasit aici:
https://forum.lowyat.net/topic/2598907

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xBO-Eb__ddc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Cu ipad 1gen si iOS 5.1.1 merge perfect.

Edited by Ahasverus, 02 March 2014 - 21:45.


#43
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
P.S.2 Merge si pe Iphone 5s cu 7.0.6, dar DOAR daca pun rezolutie 1080i, nu 1080p la Himedia.

#44
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
De ce ai ales acest player ? Eu oscilez intre acest model si Minix Neo X7... sper sa ma hotarasc zilele astea la o varianta.

#45
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

Quote

What is in the firmware 1.0.5 ?
1). YouTube bug in 1.0.4 is fixed now.
2). MangoTV build into the firmware now. MangoTV is China apps which you can backward 7days TV programs from China only.
3). Detection of Air Player receiver is improved for audio and video.
4). New feature : AirPlay mirror, mirror your iPad/iPhone screen to your Q5II.
5). DVD ISO Support is fixed.

Download 1.0.5 (eMMC)

Quote

ro.build.display.id=HMD-1.0.5 2014-01-13.115811
ro.build.version.incremental=2014-01-13.115811

Eu a trebuit sa redenumesc fisierul in update_dualcore_Q5IIROM_emmc.zip
In Romania avem varianta chineza :)

Edited by Ahasverus, 02 March 2014 - 23:07.


#46
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postdanym, on 02 martie 2014 - 22:40, said:

De ce ai ales acest player ? Eu oscilez intre acest model si Minix Neo X7... sper sa ma hotarasc zilele astea la o varianta.

Eu am dorit airplay fara AppleTV. In rest... desene pentru nepoti.

#47
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
1. Intre timp m-a enervat la culme "tastatura qwerty and airmouse pni airfun pentru mediaplayer" (mai e mult pana departe) si dupa multe lupte cu ea am cedat si...retur! Cel mai tare m-a scos din sarite ca nu are zoom...si per total mi se pare o gluma acest tip de 'tastatura cu mouse"...pare mai curand o jucarie pentru copii...dar ce pret are...de scandal!

2. Mediaplayerul e foarte bun pe partea de vizionare de filme. Pe partea de android nu a reusit sa ma multumeasca, asa ca in ciuda optimismului personal intr-un final l-am trimis si pe acesta la origini! Personal mi-as fi dorit sa fie ambele la acelasi nivel. As acorda nota 7 la vizonat filme si nota 5 la android! O experienta noua pentru mine insa nu m-a convins sa-l pastrez. Poate pe viitor voi incerca sa ma apropii din nou de o asemenea combinatie: mediaplayer cu android! Momentan am sa pun sub observat acest fenomen!

3. Problema cea mai mare pe android e partea de flash. In cativa ani poate se va trece peste acest impediment. Eu unul am facut un pas inapoi...

#48
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vedeti ce inseamna sa nu imi luati in seama , când am scris pe thread-urile dedicate unor astfel de device-uri , ca deocamdata media playerele cu android nu se ridica la nivelul media playerelor dedicate
Este un lucru bun ca au aparut si astfel de media playere ca si concurenta , insa ca întotdeauna una este reclama ( sufletul comertului ) si alta realitatea
Nu vreau sa supar pe nimeni , insa stiti foarte bine ca realitatea/practica nu este tot timpul identica cu teoria/reclama
Dupa cate observ din pacate acest nou model pana in prezent nu se poate ''lauda'' decat cu ''........la pomul laudat'' , poate pe viitor situatia se va imbunatati

#49
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007
@cristian stoica:
1. XBMC rueaza ok (vizionat HD 1080 + BD cu bitrate mari) fara sacadari.....NAVI-X se poate instala ..... ICE FILMS?
2. Face passthrough la DTS-MA si DOLBY TRUE-HD catre un AV RECEIVER?
3. Chiar stie 3D BD ISO fara sa sacadeze?
4. Toate cele enumerate le poate face din LAN? ca de pe USB se stie ca viteza e mai mare .... aici aviz celor care au stocare filmele pe PC-uri sau NAS-uri.
Multumesc anticipat.

Edited by maverick1976, 03 March 2014 - 14:31.


#50
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
@favoritul,
AI scris ca mediaplayer-ul este foarte bun pe parte de vizionat filme, dar i-ai dat doar nota 7. 7 nu este o nota de MP foarte bun.
Poti specifica ce anume ii lipseste, sau cu ce l-ai comparat?
Cinci (5) pentru android! Doar pentru flash i-ai dat 5 sau mai sunt si alte bube? Poti detalia?

Multumesc,

#51
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Download HMD-1.0.6 20140224.183349 beta(repack not root) (eMMC Q5-II)

(sursa google)

Quote

ro.build.display.id=HMD-1.0.6 2014-02-24.183349
ro.build.version.incremental=2014-02-24.183349

Recomandat instalati cu restore.

@dba,
Flash este functional cu Dolphin Browser sau xScope Browser.

Respect CS.

Edited by cristianstoica, 03 March 2014 - 19:28.


#52
copermine

copermine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.11.2006
Multumim pentru firmware, cristianstoica. Cei de la himedia.ro nu se obosesc sa raspunda solicitarilor pe forumul lor, asa ca orice suport de la utilizatori este mai mult decat binevenit.
Cu firmware-ul asta am scapat de chinezismele din meniu si se pare ca a si rezolvat cateva probleme constatate initial.
Am instalat XBMC 13 beta Gotham, insa e o problema cu acest program, XBMC 13 se reseteaza la orice play pe film online. Am revenit la XBMC 12.3 Frodo si acesta pare sa functioneze corect. Am o problema insa cu subtitrarea - nu reusesc sa scap de anumite caractere care inlocuiesc pe ş si ţ. La tine cum e?? Rezolutia in XBMC este de 1280*768. N-ar fi trebuit sa scoata 1080p?
Pe partea de sunet, in setarile initiale ale aparatului, nu gasesc nimic care sa ma ajute sa dau un sunet mai bun in sistemul pe care-l am (receiver + boxe). Am inteles din specificatii ca are suport passthrough, insa nu gasesc nicaieri setarea asta. Sunetul scos din aparat este jenant. N-am reusit sa deschid de exemplu un dvd.iso.
Probabil ca mai sunt si alte probleme, insa am aparatul de cateva zile si n-am apucat sa-l butonez prea mult.

Multumesc

View PostAhasverus, on 02 martie 2014 - 21:35, said:

Mi-am cumaprat si eu aceasta jucarioara.
Sunt frustrat pana la iesirea din pepeni de setari si telecomanda, cand vine vorba de apps.

Problema mea cea mai mare vine din faptul ca Airplay nu pare sa mearga cu iphone 5s si 7.0.6.
Dispozitivul imi apare cand intru in meniul quick (cel cu lanterna), dar nu imi apare cand trebuie sa il selectez in apps (poze, video, youtube).


Am incercat sa activez din XBCM, dar acelasi rezultat.


Mai multe informatii despre dispozitiv am gasit aici:
https://forum.lowyat.net/topic/2598907

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xBO-Eb__ddc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Cu ipad 1gen si iOS 5.1.1 merge perfect.


La mine merge Airplay cu Iphone 5, IOS 7.0.6. Am instalat pe Iphone si XMBC remote (Sybu) din Appstore si functioneaza foarte bine pe post de telecomanda si tastatura in XBMC.
Incearca sa pui ultimul firmware de la cristianstoica si verifica apoi daca s-a rezolvat problema.
Succes

#53
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007
a rulat cineva din lan vreun film format BD-ISO si BD 3D? sacadeza ?

#54
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

View Postcopermine, on 06 martie 2014 - 12:46, said:

Am instalat XBMC 13 beta Gotham, insa e o problema cu acest program, XBMC 13 se reseteaza la orice play pe film online. Am revenit la XBMC 12.3 Frodo si acesta pare sa functioneze corect. Am o problema insa cu subtitrarea - nu reusesc sa scap de anumite caractere care inlocuiesc pe ş si ţ. La tine cum e?? Rezolutia in XBMC este de 1280*768. N-ar fi trebuit sa scoata 1080p?
Pe partea de sunet, in setarile initiale ale aparatului, nu gasesc nimic care sa ma ajute sa dau un sunet mai bun in sistemul pe care-l am (receiver + boxe). Am inteles din specificatii ca are suport passthrough, insa nu gasesc nicaieri setarea asta. Sunetul scos din aparat este jenant. N-am reusit sa deschid de exemplu un dvd.iso.

XBMC pentru ANDROID n-are support pentru DVD.iso, din lipsa implemtarii in SDK de ANDROID, unele DVD.iso se pot viziona daca setezi Play DVDs automatically.

Formatul DVD.iso este suportat de playerele dualcore Qxx de la Himedia in mediacenter nativ HiMedia.

Folosesc XBMC 13 Alpha 6, plugin.video.NoobRoom care merge.
Pentru ş si ţ seteaza subtitles character set Central Europe(Windows) sau default(UTF-8).
Suport passthrough este doar in XBMC_12.2_hiplayer_en din FW il gasesti si aici, din ce stiu eu.
Poti incereca Archos Video Player stie sa decodeze TrueHD, DTS-ES, DTS-HD, DTS sa vezi cum se aude.

Respect celor de la HiMedia pentru pionerat si efortul depus pentru a face seria de playere cu ANDROID cat mai aproapiata de cele cu Realtek.
CS

Edited by cristianstoica, 07 March 2014 - 02:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate